Кандидатстване за финансиране
Кой може да кандидатства за финансиране?
Организации, които:
- Притежават валиден Знак за качество за водеща организация към крайния срок за кандидатстване. Знакът за качество трябва да бъде валиден през цялото времетраене на дейностите по проекта.
Допустими участващи организации:
Всяка организация, законно установена в държава по програма или страна партньор, съседна на ЕС, притежаваща валиден Знак за качество, присъден най-късно в началото на дейностите и валиден за цялото им времетраене.
Допустими дейности:
- Индивидуалното доброволчество - За трансгранични дейности трябва да участват поне две организации - една организация домакин и една организация за подкрепа от държавата, в която участникът пребивава законно (държава по произход на участника). За дейностите в страната е необходима поне една приемаща организация.
- Доброволческите екипи - Изисква се поне една организация - приемаща или подкрепяща. В допълнение може да бъде реализирана следната подкрепяща дейност към тях:
- Посещенията за предварително планиране
Продължителност на проекта До 24 месеца.
Къде се подават проектните предложения?
Към Националната агенция на страната, в която е установена кандидатстващата организация.
Крайни срокове за кандидатстване
23 февруари 2022 г., 13:00 часа българско време – за проекти, стартиращи в периода между 1 юни и 31 декември 2022 г. - Неактивен
4 октомври 2022 г., 13:00 часа българско време – за проекти, стартиращи в периода между 1 януари и 31 май 2023 г. – Не задължителна покана. Ще се приемат проектни предложения само при наличие на средства и след обявяване на поканата на интернет страницата като "Активна".
Напомняме, че за да може да кандидатствате за финансиране, следва да имате присъден/одобрен „Знак за качество“ за водеща организация преди да подадете проектното си предложение по дейност „Доброволчески проекти“.
Необходими документи за кандидатстване:
Една организация може да кандидатства само веднъж в рамките на годината!
Попълнен и подаден уеб базиран формуляр за кандидатстване, заедно с Клетвената декларация, подписана от официално представляващото лице (налична във формуляра за кандидатстване).
Допълнителни изисквания към дейностите за индивидуално доброволчество
Продължителност на дейността:
От 2 до 12 месеца, без да се взема предвид времето за пътуване. В случай на участие на млади хора с по-малко възможности, дейността може да бъде минимум 2 седмици, без да се взема предвид времето за пътуване.
Място:
Дейностите трябва да се реализират в държавата на участваща организация. Всеки доброволец от програмна държава трябва да извършва дейността в програмна страна или в съседна на ЕС държава партньор. Доброволец от страна партньор, съседна на ЕС, трябва да извършва дейността в програмна държава.
Кой може да участва:
Младежи между 18 и 30 години, които законно пребивават в участваща или в партньорска страна и са регистрирани в Портала на Европейския корпус за солидарност. Един доброволец може да участва в само една индивидуална доброволческа дейност в рамките на Корпуса. Доброволци, които са участвали в доброволческа дейност по програма „Еразъм+“ или в Европейската доброволческа служба, не са легитимни.
Изключения:
В надлежно обосновани случаи доброволците, които са участвали в доброволческа дейност по програма „Еразъм+“, в Европейската доброволческа служба или в доброволческа дейност в рамките на Европейския корпус за солидарност с продължителност до 2 месеца, могат да участват в една допълнителна трансгранична индивидуална доброволческа дейност в рамките на Европейски корпус за солидарност. Обратното не е възможно.
Във всички случаи общият период от време не трябва да надвишава 14 месеца.
Брой участващи организации:
За трансграничните дейности трябва да участват най-малко две организации – една приемаща и една подкрепяща организация. Подкрепяща организация от страната, в която участникът пребивава законно (страната на произход на участника) следва да участва в проекта. За дейности в страната се изисква участието на поне една приемаща организация.
Други изисквания:
За да бъде установена ясна връзка с българската Националната агенция:
- мястото на дейността трябва да е в България;
или
- участникът трябва да бъде от България.
Допълнителни изисквания към дейностите за доброволчески екипи:
Продължителност на дейността
От 2 седмици до 2 месеца без да се взема предвид времето за пътуване.
Място:
Дейностите трябва да се извършват в държава на участваща организация.
Кой може да участва:
Младежи между 18 и 30 години, които законно пребивават в участваща или в партньорска страна и са регистрирани в Портала на Европейския корпус за солидарност. Един доброволец може да участва в повече от една дейност на доброволчески екипи в рамките на Програма Европейски корпус за солидарност.
Брой участници и структура на екипите:
От 10 до 40 участници, идващи от най-малко две различни страни, от които една от програмна страна. Поне една четвърт от доброволците трябва да пребивават законно в държава, различна от тази, в която се извършва дейността – т.е. да идват от чужбина.
Брой участващи организации:
Изисква се поне една организация – приемаща или подкрепяща.
Други изисквания:
За да бъде установена ясна връзка с българската Националната агенция:
- мястото на дейността трябва да е в България;
или- участникът трябва да бъде от България.
Допълнителни изисквания към дейностите при посещенията за предварително планиране (APV), включващи доброволци в неравностойно положение – критерии за легитимност:
- Те трябва да се провеждат там, където ще бъде проведена основната дейност;
- Легитимни участници в тези дейности са представители на участващите организации и доброволци с по-малко възможности, които ще участват в основната дейност.- Легитимни участници в тези дейности са представители на участващите организации и доброволци с по-малко възможности, които ще участват в основната дейност.
Финансиране:
Разпределение на бюджета:
Кандидатурите не преминават качествена оценка и следователно не се прилагат критерии за това.
Финансирането по дейността, ще зависи от следните елементи:
- Заложени дейности;
- Минимална и максимална безвъзмездна помощ;
- Оценка на кандидатурата за Знака за качество за водеща организация;
- Политически приоритети и тематични области, засегнати в заложените дейности.
Правилата за минималната и максималната безвъзмездна помощ, критериите за разпределение на средствата и наличния бюджет за проектите на организации, притежаващи Знак за качество, ще бъдат публикувани преди крайния срок за кандидатстване.
Финансирането ще покрива следните видове разходи:
- Пътни разходи (Travel costs) – финансират се пътните разходи на участниците от мястото на тръгване до мястото на провеждане на дейността и обратно. Отпускат се под формата на единични суми и се изчисляват с помощта на калкулатора на разстояния.
- Разходи за управление на прoекта (Management costs) - (напр. планиране, координация и комуникация между партньори, административни разходи). Отпускат се под формата на единични суми въз основа на броя на дейностите за доброволчески екипи и броя на участниците в отделни доброволчески дейности, с изключение на придружаващите лица.
- Организационна подкрепа (Organisational Support) – Разходи, пряко свързани с изпълнението на доброволчески дейности (напр. подготовка, наблюдение и подкрепа на участниците, валидиране на резултатите от обучението) и разходи, свързани с издръжката на участниците (напр. настаняване, местни пътувания и т.н.). Отпускат се под формата на единични суми спрямо приемащата държава и продължителността на дейността на участник, включително придружаващите лица; (ако е приложимо), включително един ден за пътуване преди дейността и един ден за пътуване след дейността и до четири допълнителни дни за участниците, получаващи зелена субсидия за пътуване /green travel grant/.
- Подкрепа за включване (Inclusion Support) – Принос към разходите, направени от организациите, свързани със засилено наставничество, т.е. към дейности в подкрепа на участието на млади хора с по-малко възможности. Отпускат се под формата на единични суми спрямо приемащата държава и продължителността на дейността на участник с по-малко възможности, с изключение на придружаващите лица; (ако е приложимо), включително също един ден за пътуване преди дейността и един ден за пътуване след дейността и до четири допълнителни дни за участниците, получаващи зелена субсидия за пътуване /green travel grant/.
- Джобни пари (Pocket Money) – Разходи, свързани с допълнителните лични разноски на участниците.
- Езикова подкрепа (Linguistic support) – Разходи, свързани с подобряване познанията на участниците по езика, който ще използват при изпълнение на доброволческите си задачи. Отпуска се при предварителна заявка на база нуждите на участниците и при условие, че не се предлага такова онлайн обучение. Само за дейности с продължителност 60 дни и повече. За трансгранични дейности - само за езици и / или нива, които не се предлагат от Онлайн езиковата подготовка.
- Посещения за предварително планиране (Preparatory Visit) - Разходи, свързани с изпълнението на посещението за предварително планиране, включително пътуване и издръжка. Отпускат се под формата на единични суми спрямо броя на участниците, включително придружаващите ги лица. Максимално един участник от участваща организация може да бъде финансиран за дейност. Условно: необходимостта от такова посещение и целите му трябва да бъдат мотивирани и одобрени от Националната агенция на етап кандидатстване.
- Извънредни разходи (Exceptional Costs) – Разходи скъп транспорт, визи, разрешителни за пребиваване, задължителни ваксинации, разходи за подкрепа на участието на младите хора в неравностойно положение при равни условия с всички останали участници. Разходи, свързани със сключването на лична застраховка, на участници извършващи дейности в собствената си страна.
Повече информация
Моля, вижте Ръководството по Програма „Европейски корпус за солидарност“.
Контакти
Елена Борисова, главен експерт, отдел "Информационно обслужване" тел.:
02/ 915 50 22, email: eborisova@hrdc.bg
Милена Караангова, главен експерт, отдел „Информационно обслужване“ тел.:
02/ 915 50 24, e-mail: mkaraangova@hrdc.bg